Szczęść Boże !
Dzisja w Kościele obchodzimy święto Św. Cyryla (827-869) i Św. Metodego (820-884) - wybitnych kaznodzieji, nazywanych też często apostołami Słowian.
Mnisi (byli to też rodzeni bracia) pochodzili z Grecji. Św. Cyryl przed wstąpeniem do zakonu nosił imię Konstantyn. Przyczynił się on do powstania głagolicy ( alfabetu pisma staro-cerkwiano-słowiańskiego ). Około 863r., do Cyryla przyłącza sie Metody ( wprowadził język słowiański do liturgii) i razem zaczynają działalność misyjną.
" W IX w. książę morawski Rościsław wystosował do cesarza bizantyjskiego Michała prośbę, by przysłał mu zamiast niemieckich duchownych misjonarzy, którzy potrafiliby szerzyć chrześcijaństwo w języku zrozumiałym dla mieszkańców tych ziem. Słynący jako kaznodzieje Konstantyn i Metody znali język Słowian macedońskich, dlatego zostali wybrani do wykonania tej misji."
(portalwiedzy.onet.pl)
Święci mieli ogromny wpływ na naszą kulturę. Nie dość, że zapoczątkowali chrześcijaństwo wśród Słowian, to pozwolili też na rozwój piśmiennictwa i języka. W 1980r. papież Jan Paweł II ustanowił ich współpatronami Europy (obok Św. Benedykta ). Są też czczeni w Kościele Prawosławnym, gdzie ich święto przypada na 11 maja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz